България

Светият Синод се събира на извънредно заседание след смъртта на патриарх Неофит

Светият Синод се събира на извънредно заседание след смъртта на патриарх Неофит. Очаква се да бъдат взети важни решения

Трябва да стане ясно и кога ще бъде денят на траур, който ще бъде обявен в деня, определен за поклонение пред Негово светейшество. Погребението вероятно ще се извърши в Троянския манастир, но все още нищо не е съобщено официално, съобщава NOVA.

Третият поред патриарх на България – Неофит почина на 78-годишна възраст от многоорганна недостатъчност. Тъжната вест обяви Западно-и Средноевропейският митрополит Антоний. Според съобщението на Българската патриаршия Патриарх Неофит е издъхнал в 22 часа и 22 минути във Военно-медицинската академия. Той беше настанен във ВМА с белодробно заболяване края на ноември 2023-а година. 

Герасим прочете официалното съобщение по повод кончината на Българския патриарх и Софийски митрополит, който си отиде тази вечер след продължително боледуване.

„Боголюбиви братя и сестри, на 13.03. 2024 г. след продължително боледуване във Военномедицинска академия (ВМА-София) в 22:22 часа, вследствие на многоорганна недостатъчност, се престави в Господа Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит, първосветителят на родната ни света Православна църква, който е достоен продължител на делото на своите именити предшественици в най-новата ни църковна история – блаженопочившия Български патриарх Максим, негов духовен наставник, и приснопаметния Български патриарх Кирил.

Призоваваме православните християни да отправят своята искрена молитва ведно със светата Православна църква към всемилостивия Бог да упокои душата на нашия скъп Патриарх в Божието царство – в селенията на праведните и го настани сред избраните отдясно, където с небесните воинства да възпява във вечността с приятен глас Бога.

Изразяваме благодарност към ръководството на Военномедицинска академия – София в лицето на генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., на чл.-кор. проф. д-р Николай Петров, д.м.н., началник на катедрa „Анестезиология и интензивно лечение“, на лекарите и медицинския персонал в интензивното отделение, за старанието и грижите, които положиха за Светейшия патриарх.

Вечна, блажена и светла да пребъде паметта на Светейшия наш отец Неофит, Патриарх Български и митрополит Софийски!

Бог да го прости! Царство му небесно!“, гласи съобщението на Синода.

В 4-месечен срок клирът трябва да организира избори и да излъчи нов патриарх на Българската православна църква.

Според устава на Българската православна църква архиереите трябва да изберат в седемдневен срок от смъртта на патриарха наместник-председател на синода, който ще ръководи временно и овдовялата Софийска митрополия.

Наместник-председателят със Светия Синод предприема необходимото във връзка с избирането на нов Български патриарх, което трябва да стане най-късно до четири месеца от овдовяването на патриаршеския престол.

Избираемият за Български патриарх и Софийски митрополит трябва да притежава следните качества:

  • да е на служение епархийски митрополит на Българската православна църква;
  • да е не по-млад от 50 години;
  • да е управлявал епархия като митрополит поне 5 години;
  • да се отличава с правилни мисли върху православната вяра и с точно спазване на църковния ред

Българският патриарх и Софийски митрополит се избира от Патриаршески избирателен църковен събор, който се състои от архиереите – митрополити и епископи на Българската православна църква – Българска Патриаршия; по петима представители на всяка епархия – трима клирици и двама миряни, а от Софийска епархия десет представители – шестима клирици и четирима миряни; по един представител на ставропигиалните манастири, избран от съответния манастирски събор; по двама от всяка епархия представители на епархийските манастири – един монах и една монахиня, определени от съответния епархийски митрополит; по един представител на средните духовни училища, определени от ръководствата им.

В момента съставът на Светия синод е намален – освен овдовелия патриаршески престол, няма избран и Сливенски митрополит след смъртта на Негово високопреосвещенство Йоаникий. Наместник на Сливенската епархия е Варненският и Великопреславски митрополит Йоан.

Ще затрудни ли намаленият състав на Светия Синод избора на нов патриарх?

Пред БНТ игуменът на Гигинския манастир архимандрит Никанор коментира, че не вижда пречка изборът на Сливенски митрополит да бъде отложен до избора на нов Български патриарх. Той даде пример с Еладската архиепископия, която ръководи православната църква в Гърция.

В Еладската архиепископия, в гръцката църква – когато се случи смърт едновременно на патриарх и митрополит първо се избира патриарх, а след това – митрополит. При положение, че Светият Синод е определил управляващ Сливенската епархия и тя си има своите избиратели, не мисля, че би било пречка да се избере първо българският патриарх и под председателството на новия патриарх да се премине към избор на Сливенски митрополит. Но тук е много важно отношението към сливенските избиратели – трябва оттук насетне всичко, което правим, да бъде в духа и буквата на устава на БПЦ, да не се предизвикват никакви скандали и църковният мир да не бъде тревожен“, заяви архимандрит Никанор.

Източник ЕПИЦЕНТЪР

Related Articles

Back to top button